NL - EN
  • Kennisgebieden
    Transport & Mobiliteit
    • Duurzaam goederenvervoer
    • Transport corridors & Corridor ontwikkeling
    • Duurzame mobiliteit & OV
    • Verkenning & Prognoses
    • Wetgeving & Instituties
    • EU & Internationaal
    Maatschappij & Economie
    • Arbeidsmarkt
    • Gezondheid & Preventie
    • Participatie & Bestaanszekerheid
    • Bedrijfsleven & Duurzame groei
  • Diensten
    • Beleidsonderzoek & Evaluaties
    • Data & Analytics
    • Marktonderzoek
    • Detachering
    • Advies
  • Actueel
    • Nieuws
      • Hoe duurzaam is die 'duurzame' keuze in de supermarkt? Tijd voor duidelijke voedselkeuzelabels
      • Kostenstijging in goederenvervoer over water zet door, extremen verleden tijd
      • Kinderen en minderjarige jongeren overal geconfronteerd met marketing voor ongezonde voeding en alcohol
      • Evaluatie toezicht belastingdienst
    • Events
    • Informatie voor respondenten
      • Onderzoek naar energiebesparende maatregelen
  • Werken bij
  • Over Panteia
    • Het Team
      • Marijke Beulen
      • John Boog
      • Sjoerd Bos
      • Kees Brammer
      • Renske van Breugel-Rigter
      • Sebastiaan Broekema
      • Arnaud Burgess
      • Charlotte Byrne
      • Merve Cebeci
      • Martin Clarke
      • Joerian Droog
      • Marko Elings
      • Aad van den Engel
      • Henri Faun
      • Pieter Fris
      • Hadenet Ghebreab
      • Nico de Graaf
      • Douwe Grijpstra
      • Tom Grijspaardt
      • Inge Harteveld
    • Partners
    • Geschiedenis
    • Diversiteit & Inclusie
    • Kwaliteitsmanagement
    • Panteia en Brede Duurzaamheid (SDG's)
      • Certificering CO2-Prestatieladder niveau 5 succesvol behaald
      • Panteia vermindert CO2-uitstoot
      • Panteia vermindert CO2-uitstoot in 2023
      • CO2-bewust Certificaat
      • CO2-uitstoot Panteia eerste helft 2023
      • Panteia en Brede Duurzaamheid (SDG's)
      • CO2-uitstoot Panteia in 2022
      • Panteia vermindert CO2-uitstoot
    • ENSR netwerk
  • Webshop
  • Contact
NL - EN
  1. Home
  2. Actueel
  3. Nieuws
  4. Nieuwe alcoholwet maakt een einde aan hoge korting op alcohol; gedrag consument lijkt nagenoeg onveranderd

Nieuwe alcoholwet maakt een einde aan hoge korting op alcohol; gedrag consument lijkt nagenoeg onveranderd

Sinds de invoering van de Alcoholwet op 1 juli 2021 mag er niet méér dan 25% korting worden gegeven op alcoholhoudende dranken. De meeste retailers houden zich hieraan, waardoor de gemiddelde kortingen zijn afgenomen. De meeste consumenten geven echter aan niet minder te zijn gaan kopen nu ze minder korting kunnen krijgen. Onder jongeren (18-30 jaar) is de groep waarop de nieuwe wet wel effect heeft het grootst: bijna 1 op de 5 van deze groep koopt nu minder alcohol dan voorheen.

Retailers verleiden consumenten om méér te kopen

Hoewel kortingsacties van méér dan 25% bijna niet meer voorkomen, bieden sommige situaties nog steeds mogelijkheden voor een hogere korting. Dit komt door prijsverschillen tussen retailers en lagere prijzen van grootverpakkingen. Op hoofdlijnen zijn marketingstrategieën van retailers tussen 2020 en 2023 vergelijkbaar gebleven. Toch zijn er enkele opmerkelijke veranderingen, zoals een langere duur van kortingsacties en de toename van 'tweede halve prijs'-acties. Dit laatste type acties verleidt consumenten meer te kopen dan ze oorspronkelijk van plan waren. Daarbij blijkt uit het onderzoek dat wanneer er meer alcohol in huis is, de kans op ‘bingedrinken’ toeneemt.

Consumenten maken hun eigen verwachtingen niet helemaal waar

Toen we in 2020 vroegen of consumenten dachten dat ze hun drinkgedrag zouden aanpassen als er minder gunstige prijsacties waren, gaf een aanzienlijk deel aan minder te gaan drinken. Nu, drie jaar later, beweren consumenten overwegend dat de wetswijziging hun koopgedrag niet heeft beïnvloed. Daarbij zijn er wel enkele verschillen tussen leeftijdsgroepen, waarbij vooral jongeren een iets grotere afname in hun koopgedrag rapporteren. De voorspelling dat consumenten naar het buitenland zouden uitwijken voor betere prijsacties klopte wel. Iets minder dan 28% van de consumenten geeft aan dit te doen.

Over het onderzoek

In opdracht van het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport bracht Panteia in beeld hoe de nieuwe Alcoholwet de prijsacties en promoties door producenten en retailers heeft beïnvloed. Ook peilde Panteia de meningen en gedragingen van consumenten. Het onderzoek bestond uit een voormeting in 2020 en een nameting in 2023. Gelet op de tijd tussen de twee metingen zijn niet alle uitkomsten volledig en uitsluitend aan de Alcoholwet toe te schrijven. Mogelijk spelen diverse andere factoren ook een rol in de ontwikkeling sinds 2020. Zo hebben de COVID-19-pandemie en de inflatie wellicht ook het gedrag en de trends beïnvloed.

Het volledige rapport met alle resultaten kunt u hier downloaden.

Meer weten?

Henri Faun
Senior Projectmanager
Koen Maas
Onderzoeker / Adviseur
Bredewater 26
2715 CA Zoetermeer
info@panteia.nl

Over Panteia
Het team
Onze geschiedenis
Kwaliteitsmanagement
Panteia C02-voetafdruk

Overig
Webshop
Coordinated Vulnerability Disclosure beleid
Privacy statement

Op de hoogte blijven?

Volg ons op LinkedIn
Alumni Netwerk