NL - EN
  • Kennisgebieden
    Transport & Mobiliteit
    • Duurzaam goederenvervoer
    • Transport corridors & Corridor ontwikkeling
    • Duurzame mobiliteit & OV
    • Verkenning & Prognoses
    • Wetgeving & Instituties
    • EU & Internationaal
    Maatschappij & Economie
    • Arbeidsmarkt
    • Gezondheid & Preventie
    • Participatie & Bestaanszekerheid
    • Bedrijfsleven & Duurzame groei
  • Diensten
    • Beleidsonderzoek & Evaluaties
    • Data & Analytics
    • Marktonderzoek
    • Detachering
    • Advies
  • Actueel
    • Nieuws
      • Hoe duurzaam is die 'duurzame' keuze in de supermarkt? Tijd voor duidelijke voedselkeuzelabels
      • Kostenstijging in goederenvervoer over water zet door, extremen verleden tijd
      • Kinderen en minderjarige jongeren overal geconfronteerd met marketing voor ongezonde voeding en alcohol
      • Evaluatie toezicht belastingdienst
    • Events
    • Informatie voor respondenten
      • Onderzoek naar energiebesparende maatregelen
  • Werken bij
  • Over Panteia
    • Het Team
      • Marijke Beulen
      • John Boog
      • Sjoerd Bos
      • Kees Brammer
      • Renske van Breugel-Rigter
      • Sebastiaan Broekema
      • Arnaud Burgess
      • Charlotte Byrne
      • Merve Cebeci
      • Martin Clarke
      • Joerian Droog
      • Marko Elings
      • Aad van den Engel
      • Henri Faun
      • Pieter Fris
      • Hadenet Ghebreab
      • Nico de Graaf
      • Douwe Grijpstra
      • Tom Grijspaardt
      • Inge Harteveld
    • Partners
    • Geschiedenis
    • Diversiteit & Inclusie
    • Kwaliteitsmanagement
    • Panteia en Brede Duurzaamheid (SDG's)
      • Certificering CO2-Prestatieladder niveau 5 succesvol behaald
      • Panteia vermindert CO2-uitstoot
      • Panteia vermindert CO2-uitstoot in 2023
      • CO2-bewust Certificaat
      • CO2-uitstoot Panteia eerste helft 2023
      • Panteia en Brede Duurzaamheid (SDG's)
      • CO2-uitstoot Panteia in 2022
      • Panteia vermindert CO2-uitstoot
    • ENSR netwerk
  • Webshop
  • Contact
NL - EN
  1. Home
  2. Actueel
  3. Nieuws
  4. Belang influencermarketing neemt toe bij reclame voor voedingsmiddelen

Belang influencermarketing neemt toe bij reclame voor voedingsmiddelen

Kinderen kunnen online in toenemende mate in aanraking komen met reclame voor voedingsmiddelen. Dit blijkt uit de meest recente monitor Kindermarketing voor Voedingsproducten. Panteia voert deze monitor jaarlijks uit voor het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport.

 

Meer via influencers, minder via tv

Vooral de directe sponsoring van influencers is daarbij een aandachtspunt. Niet alleen laten zij zich eenmalig betalen om reclame te maken. Steeds vaker zien wij dat influencers een zakelijk belang hebben in merken die zij promoten. Deze trend zien wij bij verschillende vormen van sociale media: YouTube, Instagram en TikTok.

 

Tegenover de toename van reclame via influencers staat een afname van reclame op televisie en via uitzending gemist diensten. Ook het aantal advertenties voor voedingsmiddelen rondom YouTube video’s neemt af. YouTube heeft daartoe zelf restricties ingevoerd om het aantal zogeheten pre-roll en mid-roll advertenties voor eten en drinken te beperken voor minderjarigen.

 

Kindermarketing is alom present

Naast de sociale media en influencermarketing komt in de monitor ook een groot aantal andere vormen van reclame aan bod. Het gaat daarbij onder andere om televisiereclames, websites, bioscoopreclames, sportevenementen en reclame bij recreatievoorzieningen.

 

Via alle vormen van media en in alle facetten van de fysieke omgeving kunnen kinderen in aanraking komen met voedingsreclame. Slechts een klein deel van de reclames is voor producten waarvoor volgens de Reclamecode voor Voedingsmiddelen reclame mag worden gemaakt richting kinderen. De meeste voedingsproducten waarvoor reclame wordt gemaakt staan ook niet in de Schijf van Vijf van het Voedingscentrum.

 

De geïnventariseerde voedingsreclame komt veel bij kinderen terecht in een context die zich op een gemengd publiek richt. Dit geldt voor sociale media, maar ook voor familieprogramma’s op tv en acties in supermarkten. Hoewel kinderen jonger dan 13 jaar veelal een kleine minderheid (<25%) van de doelgroep via deze kanalen vormen, kan het in absolute zin om aanzienlijke aantallen jongeren gaan. Op deze wijze bereikt voedingsreclame voor ongezonde producten op grote schaal jonge kinderen.

 

Download hier de volledige monitor 2021.

Meer weten?

Henri Faun
Senior Projectmanager
Bredewater 26
2715 CA Zoetermeer
info@panteia.nl

Over Panteia
Het team
Onze geschiedenis
Kwaliteitsmanagement
Panteia C02-voetafdruk

Overig
Webshop
Coordinated Vulnerability Disclosure beleid
Privacy statement

Op de hoogte blijven?

Volg ons op LinkedIn
Alumni Netwerk