• Kennisgebieden
    Transport & Mobiliteit
    • Duurzaam goederenvervoer
    • Transport corridors & Corridor ontwikkeling
    • Duurzame mobiliteit & OV
    • Verkenning & Prognoses
    • Wetgeving & Instituties
    • EU & Internationaal
    Maatschappij & Economie
    • Arbeidsmarkt
    • Gezondheid & Preventie
    • Participatie & Bestaanszekerheid
    • Bedrijfsleven & Duurzame groei
  • Diensten
    • Beleidsonderzoek & Evaluaties
    • Data & Analytics
    • Marktonderzoek
    • Detachering
    • Advies
  • Actueel
    • Nieuws
      • Antisemitisme in de klas een hardnekkig probleem
      • Onderzoek naar omgang met contant geld
      • Actieprogramma seksueel geweld mede dankzij input Panteia
      • Dynamiek op arbeidsmarkt non food retail enorm toegenomen
    • Events
      • NEAD bijenkomst 2022
    • Informatie voor respondenten
  • Werken bij
  • Over Panteia
    • Het Team
      • Maartje van der Aa
      • Marijke Beulen
      • John Boog
      • Sven Bouwmeester
      • Kees Brammer
      • Sebastiaan Broekema
      • Arnaud Burgess
      • Martin Clarke
      • Joerian Droog
      • Marko Elings
      • Aad van den Engel
      • Henri Faun
      • Pieter Fris
      • Wouter van der Geest
      • Hadenet Ghebreab
      • Nico de Graaf
      • Douwe Grijpstra
      • Tom Grijspaardt
      • Ton Grimmius
      • Inge Harteveld
    • Partners
    • Geschiedenis
    • Kwaliteitsmanagement
    • Panteia en Brede Duurzaamheid (SDG's)
      • Panteia vermindert CO2-uitstoot
    • ENSR netwerk
  • Webshop
  • Contact
  1. Home
  2. Actueel
  3. Nieuws
  4. Nederland heeft sterk ondernemerschap-ecosysteem in vergelijking met andere landen

Nederland heeft sterk ondernemerschap-ecosysteem in vergelijking met andere landen

In 2021 was ruim 14% van de Nederlandse volwassen bevolking van 18-64 jaar actief bezig met het opstarten van een onderneming of het voeren van een onderneming jonger dan 3,5 jaar. Dat is inclusief zzp-ers. Dit is aanzienlijk hoger dan in 2020 (het begin van de coronapandemie) toen het percentage op 11,5% lag. Dit blijkt uit het rapport ‘Global Entrepreneurship Monitor Nederland 2021’ dat vandaag door Panteia is gepubliceerd.

 

Herstel nieuw ondernemerschap uit de corona-crisis

Corona heeft de mogelijkheden voor ondernemerschap de afgelopen twee jaar duidelijk beïnvloed. In het eerste coronajaar (2020) heeft corona de mogelijkheden voor nieuw ondernemerschap beperkt, ondanks het feit dat corona ook nieuwe kansen voor ondernemerschap bood. In 2021 is vervolgens duidelijk sprake van herstel. De mate van nieuw ondernemerschap nam toe. Meer mensen zagen kansen om een onderneming te starten, deels door corona. Meer ondernemers gaven aan dat het weer makkelijker is geworden om een nieuwe bedrijf te starten. Meer ondernemers verwachtten een betere bedrijfsgroei. En meer ondernemers zagen nieuwe kansen als gevolg van coronapandemie. Meer dan de helft van de ondernemers is het eens met de stelling ‘De Nederlandse regering heeft tot nu toe effectief gereageerd op de economische gevolgen van de coronapandemie’. Een kwart is het daarmee oneens.

 

Het Nederlandse ondernemerschap-ecosysteem scoort boven gemiddeld

Het ondernemerschap ecosysteem in Nederland is goed ontwikkeld. Een survey onder nationale experts laat zien dat de omstandigheden om een onderneming te beginnen in Nederland relatief goed zijn. Het gaat hierbij om de volgende dimensies van het ondernemerschap ecosysteem: financiering, overheidsbeleid, onderwijs en training, R&D, commerciële infrastructuur, de toegankelijkheid van de binnenlandse markt, fysieke infrastructuur en sociale en culturele normen. Nederland scoort op al deze dimensies hoger dan het gemiddelde van de EU-lidstaten. Nederland scoort vooral hoog op fysieke infrastructuur, overheidsbeleid (belasting en bureaucratie), commerciële en diensteninfrastructuur en culturele en sociale normen.

 

Global Entrepreneurschip Monitor (GEM)

Wereldwijd is de GEM het grootste internationaal vergelijkende onderzoek naar ondernemerschap onder de volwassen bevolking. In 2021 deden 50 landen aan de GEM mee, waaronder 19 EU-lidstaten. De Nederlandse bijdrage is gefinancierd door het Ministerie van Economische Zaken en Klimaat en wordt door Panteia uitgevoerd. De meting bestaat uit een enquête onder de volwassen bevolking (Adult Population Survey) en een enquête onder nationale experts (National Expert Survey).

 

Lees hier het gehele rapport of bekijk de infographic.

 

Geïnteresseerd in de rapporten van voorgaande jaren? Klik hier!

 

 

 

 

Meer weten?

Paul van der Zeijden
Onderzoeker / Adviseur
Jacqueline Snijders
Marktmanager

Tags

corona ecosysteem ondernemerschap ondernemers
Bredewater 26
2715 CA Zoetermeer
info@panteia.nl
079-322 20 00

Over Panteia
Het team
Onze geschiedenis
Kwaliteitsmanagement

Overig
Webshop
Panteia C02-voetafdruk
Coordinated Vulnerability Disclosure beleid

Op de hoogte blijven?

Volg ons op LinkedIn
Alumni Netwerk