NL - EN
  • Kennisgebieden
    Transport & Mobiliteit
    • Duurzaam goederenvervoer
    • Transport corridors & Corridor ontwikkeling
    • Duurzame mobiliteit & OV
    • Verkenning & Prognoses
    • Wetgeving & Instituties
    • EU & Internationaal
    Maatschappij & Economie
    • Arbeidsmarkt
    • Gezondheid & Preventie
    • Participatie & Bestaanszekerheid
    • Bedrijfsleven & Duurzame groei
  • Diensten
    • Beleidsonderzoek & Evaluaties
    • Data & Analytics
    • Marktonderzoek
    • Detachering
    • Advies
  • Actueel
    • Nieuws
      • Hoe duurzaam is die 'duurzame' keuze in de supermarkt? Tijd voor duidelijke voedselkeuzelabels
      • Kostenstijging in goederenvervoer over water zet door, extremen verleden tijd
      • Kinderen en minderjarige jongeren overal geconfronteerd met marketing voor ongezonde voeding en alcohol
      • Evaluatie toezicht belastingdienst
    • Events
    • Informatie voor respondenten
      • Onderzoek naar energiebesparende maatregelen
  • Werken bij
  • Over Panteia
    • Het Team
      • Marijke Beulen
      • John Boog
      • Sjoerd Bos
      • Kees Brammer
      • Renske van Breugel-Rigter
      • Sebastiaan Broekema
      • Arnaud Burgess
      • Charlotte Byrne
      • Merve Cebeci
      • Martin Clarke
      • Joerian Droog
      • Marko Elings
      • Aad van den Engel
      • Henri Faun
      • Pieter Fris
      • Hadenet Ghebreab
      • Nico de Graaf
      • Douwe Grijpstra
      • Tom Grijspaardt
      • Inge Harteveld
    • Partners
    • Geschiedenis
    • Diversiteit & Inclusie
    • Kwaliteitsmanagement
    • Panteia en Brede Duurzaamheid (SDG's)
      • Certificering CO2-Prestatieladder niveau 5 succesvol behaald
      • Panteia vermindert CO2-uitstoot
      • Panteia vermindert CO2-uitstoot in 2023
      • CO2-bewust Certificaat
      • CO2-uitstoot Panteia eerste helft 2023
      • Panteia en Brede Duurzaamheid (SDG's)
      • CO2-uitstoot Panteia in 2022
      • Panteia vermindert CO2-uitstoot
    • ENSR netwerk
  • Webshop
  • Contact
NL - EN
  1. Home
  2. Actueel
  3. Nieuws
  4. Voedingsmarketing blijft kinderen bereiken: deels gericht, deels via algemene kanalen

Voedingsmarketing blijft kinderen bereiken: deels gericht, deels via algemene kanalen

De monitor kindermarketing voor voedingsproducten 2023 toont eenzelfde beeld als de afgelopen jaren: nog steeds kunnen grote groepen kinderen via alle onderzochte kanalen in aanraking komen met voedingsmarketing. Deels gaat het daarbij om marketing die specifiek op kinderen is gericht. Daarnaast gaat het om vormen van marketing die kinderen bereiken in een bredere setting, bijvoorbeeld wanneer ze gericht zijn op het hele gezin.

In 2023 heeft Panteia voor de zesde keer geïnventariseerd in welke mate kinderen van 0 tot 13 jaar met reclame voor voedingsmiddelen in aanraking (kunnen) komen en in hoeverre de geïnventariseerde reclames lijken te voldoen aan de Reclamecode voor Voedingsmiddelen (RvV). In de Reclamecode is opgenomen dat voedingsproducenten - behoudends enkele uitzonderingen - geen reclame mogen richten op kinderen onder de 13. Daarnaast hebben wij gekeken naar de vraag in hoeverre de getoonde voedingsproducten voldoen aan de richtlijnen van de Schijf van Vijf. Met de monitor zijn zowel de media (televisie, websites, sociale media en YouTube) als de fysieke omgeving (op verpakkingsmateriaal, bij sportverenigingen, onderwijsinstellingen, kinderopvang, supermarkten, bioscopen, recreatievoorzieningen en sportevenementen) in beeld gebracht.

Vaker niet dan wel in overeenstemming met de RvV

Het rapport laat zien dat via alle onderzochte vormen van media en in alle facetten van de fysieke omgeving kinderen in meer of mindere mate in aanraking kunnen komen met voedingsreclame. Een klein deel van deze reclames lijkt in overeenstemming met de regels en uitzonderingen in de RvV. Een groter deel lijkt echter niet aan deze regels te voldoen. Bovendien staan de meeste voedingsproducten waarvoor reclame wordt gemaakt niet in de Schijf van Vijf.

De ontwikkelingen die we de afgelopen jaren zagen, zetten ook in 2023 door. Er is een afname van reclame gericht op kinderen via reguliere kindertelevisie, advertenties rondom video’s op YouTube en bioscoopreclames. Daarentegen neemt reclame via influencers toe, was er meer reclame bij recreatielocaties, waren er meer kindgerichte supermarktacties en zagen wij meer sponsoring van sportevenementen door voedingsmerken.

Aandachtspunten en aangekondigde wetgeving

Vanuit de resultaten van de monitor komen enkele aandachtspunten naar voren. Zo is er een regel dat een uitzending op tv of online als ‘kindgericht’ wordt gezien wanneer 25% of meer van de kijkers jonger is dan 13. In de praktijk blijkt echter dat animatiefilms en uitzendingen van het Sinterklaasjournaal, die op basis van de inhoud als ‘kinderprogramma’s’ kunnen worden gezien, deze grens van 25% niet halen. Ook familieprogramma’s die ‘prime time’ worden uitgezonden halen deze grens niet, terwijl er dan wel vele tienduizenden kinderen kijken.

Eén van de redenen dat kinderen vaak maar een klein aandeel van de tv-kijkers vormen is omdat jongeren veel meer kijken naar influencers via sociale media. En daar zit een groot aandachtspunt: deze vloggers, Instagrammers en Tiktokkers brengen geregeld (veel) ongezond eten en alcohol in beeld. Deels is dit gesponsord en deels niet. Daarbij is het overigens niet altijd duidelijk of er sprake is van een betaalde promotie of niet.

Ten slotte zijn er de jaarlijks terugkerende aandachtspunten dat de uitzonderingen in de RvV minder streng zijn dan de Schijf van Vijf en dat de RvV op een aantal plaatsen ruimte laat voor kindgerichte marketing, zoals in de vormgeving van verpakkingen met eigen karakters of snoep en koekjes in creatieve vormen, zoals beesten.

Mede op basis van de jaarlijkse resultaten in de Monitor heeft de Staatssecretaris van VWS wetgeving aangekondigd die voedingsmarketing gericht op kinderen aan banden moet leggen. Het gaat daarbij om een verbod op reclame gericht op minderjarigen (dus tot 18 jaar) voor producten die niet in de Schijf van Vijf staan.

Het volledige rapport kunt u hier lezen.

Meer weten?

Henri Faun
Senior Projectmanager

Bredewater 26
2715 CA Zoetermeer
info@panteia.nl

Over Panteia
Het team
Onze geschiedenis
Kwaliteitsmanagement
Panteia C02-voetafdruk

Overig
Webshop
Coordinated Vulnerability Disclosure beleid
Privacy statement

Op de hoogte blijven?

Volg ons op LinkedIn
Alumni Netwerk